6 عامل موثر بر سودآوری بیمه‌گران در دهه آینده

21 آبان 1402
شناسه : 641
منبع:

 

این روزها، تحول در کانون توجه بسیاری از جنبه‌های صنعت بیمه قرار دارد و گزارش جدیدی از Forrester منتشر شده که به برخی از نوسانات حق بیمه در بازارهای سراسر جهان می‌پردازد، ریسک‌هایی را که بیمه‌گران باید تحت نظر داشته باشند شناسایی می‌کند و بر چندین عامل کلیدی تمرکز می‌کند که بر سودآوری در صنعت بیمه تأثیر می‌گذارند. گزارش Future of Insurance نشان می‌دهد که در سال‌های آینده، شرکت‌های بیمه علیرغم بی‌ثباتی بازار قوی باقی خواهند ماند، اما این وضعیت می‌تواند در آینده تغییر کند و شش عامل زیر بر سودآوری آن‌ها در 10 سال آینده تأثیر می‌گذارد.

1) پیش‌بینی‌ناپذیری ژئوپلیتیک

تغییر رهبری در دولت‌ها در سراسر جهان، می‌تواند منجر به بی‌ثباتی شود که خطرات نظامی، اقتصادی یا سایبری را افزایش می‌دهد. نتیجه این وضعیت، احتمالا افزایش تقاضا برای محصولات به عنوان بخشی از استراتژی مدیریت ریسک، از جمله تداوم کسب‌‍وکار، پوشش ریسک سایبری و سیاسی است. علاوه بر این، با خروج شرکت‌های بیمه‌گر از مناطق جنگ‌زده، پوشش بیمه در این مناطق احتمالا سخت‌تر خواهد بود، و نهادهایی که به دنبال پوشش هستند احتمالا در آینده حق بیمه‌های بیشتری را پرداخت خواهند کرد.

2) چالش‌های اقتصادی نیازمند نوآوری محصول است

با افزایش قیمت انرژی، غذا و سایر لوازم ضروری زندگی، خطر افزایش تورم بر رشد اقتصادی آینده تأثیر خواهد گذاشت. افزایش هزینه‌های خسارت و تعمیرات و نسبت‌های ترکیبی نزدیک به 100 درصد به این معنی است که قیمت‌های حق بیمه کاهش نمی‌یابد، بنابراین شرکت‌های بیمه برای ادامه رشد و نوآوری باید محصولات و مدل‌های کسب‌وکار جدیدی توسعه دهند.

3) شکاف‌های پوشش بیمه‌ای در حال افزایش است اما فرصت‌هایی را هم فراهم می‌کند

مطالعه‌ای که اخیرا توسط فدراسیون جهانی انجمن‌های بیمه انجام شده نشان داد که شکاف‌های قابل توجهی در پوشش‌های بیمه‌ای، در زمینه‌هایی مانند حقوق بازنشستگی، امنیت رایانه، سلامت و پوشش بلایای طبیعی وجود دارد. برخی از عوامل موثر در ایجاد این شکاف‌ها، درآمدهای پایین، عدم درک ریسک‌های ناشی از پوشش ناچیز، افزایش رویدادهای آب‌وهوایی فاجعه بار و حتی تغییر جمعیت است.

4) انتظار داشته باشید که فناوری به تغییر صنعت ادامه دهد

اینشورتک به کمک به بیمه‌گران در نوآوری خدمات و محصولات ادامه خواهد داد، اما ریسک‌های جدیدی نیز ایجاد می‌کند. از آنجایی که فناوری جنبه‌هایی از فرآیند بیمه را خودکار می‌کند، اطلاعات بیشتری برای ارزیابی دقیق و جلوگیری از ریسک‌ها ارائه می‌کند، در حالی که پیشرفت‌هایی مانند وسایل نقلیه خودران به انواع جدیدی از پوشش نیاز دارد.

5) تغییرات مقررات مسائل انطباقی جدیدی ایجاد خواهد کرد

حریم خصوصی و مالکیت داده‌ها، پلتفرم‌های دیجیتال، هوش مصنوعی و افشای اطلاعات عواملی هستند که باید برای رعایت شدن در سطح جهان مورد بررسی و پایش قرار گیرند. نهادهای ناظر همچنین ریسک‌های مالی مرتبط با آب‌وهوا را در نظر می‌گیرند و مدیران ریسک را مجبور می‌کنند تا ریسک‌های جدید را مد نظر داشته باشند، مدل سه لایه دفاعی را دوباره کار کنند و را برای انطباق با مقررات، سیستم‌ها را پایش کنند.

6) تغییرات آب‌وهوایی همچنان بر پوشش بیمه‌ای تأثیر خواهد گذاشت

بر اساس این گزارش، اثرات تغییرات آب‌وهوایی قطعا افزایش خواهد یافت. علاوه بر این، هزینه خسارات بیمه شده که در دهه 1990 برابر با 23 میلیارد دلار بود، به 70 میلیارد دلار در سال افزایش یافته است و می‌تواند تا سال 2030، 70 درصد افزایش یابد. افزایش رویدادهای مرتبط با آب‌وهوا هم‌چنین پیش‌بینی و مدل‌سازی اکسپوژر ریسک را برای بیمه‌گران دشوارتر خواهد کرد.

همه این عوامل بیمه‌گران را وادار می‌کند تا برای به حداکثر رساندن منابع و ایجاد فرصت‌های جدید، در مدل‌های کسب‌وکار، محصولاتی که ارائه می‌کنند و حتی در فرآیندهای بیمه‌ای خود تجدید نظر کنند. افزایش استفاده از فناوری باعث ایجاد یک فرآیند "بدون تماس فیزیکی" می‌شود، اما می‌تواند کارایی و هزینه‌ها را برای بیمه‌گذاران و مشتریان بهبود بخشد.

ارسال نظر
پاسخ به :
= 5-4